Naczepa chłodnia – zastosowanie i popularne wymiary

Naczepa chłodnia – zastosowanie i popularne wymiary

Zarówno na polskich drogach, jak i na terenie innych europejskich państw spotkać możemy najrozmaitsze rodzaje naczep przewożących ładunki różnego typu. Aby zapewnić bezpieczeństwo i zachować wysoką jakość towarów, przewoźnicy korzystają z różnych rodzajów naczep. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest naczepa chłodnia. W niniejszym artykule przedstawimy różne rodzaje naczep chłodniczych stosowanych w transporcie oraz omówimy ich popularne wymiary.

Czym są naczepy chłodnie w transporcie i jaką rolę odgrywają?

Transport produktów wymagających kontrolowanej temperatury jest domeną logistyki spożywczej, farmaceutycznej i nie tylko. Z pomocą przychodzą tutaj naczepy chłodnie, czy też izotermy, które umożliwiają przewożenie towarów w określonej temperaturze.

Chłodnie odgrywają niezwykle istotną rolę w logistyce m. in. produktów spożywczych, roślin, a nawet leków i sprzętu medycznego. Są również ważnym elementem premium logistics. Przyjrzyjmy się zatem bliżej różnym typom tych naczep.

Najpopularniejsze rodzaje chłodni spotykane w transporcie drogowym

Istnieje szereg różnego rodzaju wyżej wspomnianych naczep zaprzęganych do samochodów ciężarowych. Są to jednopokładowe i dwupokładowe rozwiązania z chłodniczym agregatem.

Chłodnia standardowa

Najbardziej popularnym rodzajem naczepy chłodniczej jest chłodnia standardowa. Charakteryzuje się ona konstrukcją opartą na panelach aluminiowych, z izolacją w postaci sztywnej pianki poliuretanowej lub polistyrenu.

Chłodnia standardowo charakteryzuje się wysokością wewnątrz o wartości 265 cm i wewnętrzną szerokością 245 cm (długość wewnątrz wynosi 1340 cm). Ściany standardowej naczepy chłodniczej mają grubość 65 mm. Jeśli ściany są wzmocnione, grubość wynosi 85 mm. Tego rodzaju naczepa może być używana do transportu różnych ładunków w warunkach temperaturowych od -25°C do +25°C.

Naczepa chłodnia Doppelstock / Doubledeck

Innym rodzajem naczepy chłodniczej jest izoterma doppelstock. Posiada ona podwójną podłogę. Wyposażona w ruchome belki dające się przesuwać i unosić, umożliwia stworzenie dodatkowego piętra. Tego rodzaju naczepy pozwalają na bezpieczny przewóz towarów lekkich i delikatnych, których nie powinno się układać jedne na drugich.

Pozostałe rodzaje chłodni:

  • chłodnia dwukomorowa, dzięki której możliwe jest przewożenie jednocześnie towarów, które potrzebują różnych warunków temperaturowych,
  • chłodnia kwiatowa wyposażona w szerszą przestrzenią ładunkową przeznaczona jest do transportu kwiatów oraz roślin doniczkowych,
  • chłodnia hakowa to natomiast naczepa stworzona z myślą o przewożeniu mięsa i półtuszy.

transportowa naczepa chłodnia

Popularne wymiary naczep chłodniczych

Naczepy typu chłodnia wyróżniają się na tle pozostałych nie tylko specyfikacją konstrukcji, ale także wymiarami. Na rynku istnieje wiele marek produkujących naczepy. W zależności od konkretnego producenta wymiary mogą się różnić. Z reguły jednak najczęściej spotykanymi są:

  • Ładowność: 22 000 kg
  • Wysokość: 2,65 m
  • Szerokość: 2,46 m
  • Objętość załadunk.: 85 m³

Podsumowując, popularna naczepa chłodnia odgrywa kluczową rolę w transporcie produktów, które potrzebują specyficznych warunków temperaturowych. Jeśli potrzebujesz takiego rozwiązania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami!