Transport kabotażowy – o czym należy pamiętać?

Transport kabotażowy – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszej machinie rynkowej kluczową rolę odgrywa przewóz towarowy, który można realizować na różne sposoby. Przez lata firmy transportowe wypracowały wiele rozwiązań mających ułatwiać życie nie tylko im, ale również wszystkim osobom, przedsiębiorstwom i instytucjom korzystającym z ich usług. W wyniku tego rozwinął się transport kabotażowy organizowany na szeroką skalę. Czym dokładnie jest i o czym w jego kontekście warto pamiętać?

Definicja i przepisy: co warto wiedzieć?

Współczesna spedycja w dużej mierze opiera się na transporcie kabotażowym. Wedle przyjętej definicji jest to przewóz towarów z jednej/kilku lokalizacji do jednego/kilku miejsc na terenie kraju UE (Unia Europejska) lub EFTA (Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu), przy czym nie jest to państwo, gdzie firma transportowa została zarejestrowana.

Tak rozumiany transport kabotażowy ma zatem charakter tymczasowy i umożliwia dowożenie artykułów niemal wszędzie. Nie ma przy tym konieczności ponownego rejestrowania pojazdów lub podobnych działań. Jedyne, na czym należy się skupić, to przepisy. W tym przypadku podstawą są przepisy unijne, które dokładnie regulują wspólny dostęp do rynku transportu o charakterze międzynarodowym.

Wedle nich taki transport może rozpocząć się po rozładowaniu towaru (częściowym lub całkowitym) otrzymanego z zagranicy. Przy czym przewozy za każdym razem muszą być realizowane tym samym autem, którym kierowca firmy przekroczył wybraną granicę. Zasad jest oczywiście więcej, ale nie każdy musi je szczegółowo znać. Wystarczy podjąć współpracę z odpowiednim podmiotem, takim jak my. Specjalizujemy się w przewozie kabotażowym i wiemy, jak go dla Ciebie zrealizować.

kabotaż drogowy usługi

Transport kabotażowy i jego wymagania

Profesjonalny przewóz kabotażowy może być realizowany przez każdą firmę transportową zarejestrowaną w jednym z krajów członkowskich UE lub EFTA. Nie obędzie się również bez posiadania specjalnej licencji na dokonywanie przewozów międzynarodowych, a także ważnych dokumentów potwierdzających uzyskanie prawa jazdy.

Co do licencji, to nie zawsze jest ona obligatoryjna. Przykładowo w Polsce bez niej mogą mieć miejsce przewozy organizowane przez zagranicznego przewoźnika z wykorzystaniem pojazdu samochodowego o masie nieprzekraczającej 3,5 t. Oczywiście my to wszystko wiemy, a nasz klient nie musi zagłębiać się w bardziej drobiazgowe informacje. Zajmujemy się formalnościami od początku do końca. To jedna z wielu korzyści, jakie gwarantuje współpraca z doświadczoną firmą. Skontaktuj się z nami!